Πέμπτη 10 Απριλίου 2014

H Juve στα ημιτελικά

Ζωγραφιά του Pirlo στο 4', Marchisio (χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Umiti) στο 68': 2-1 τη Lyon. H Juve του Conte γίνεται η πρώτη ιταλική ομάδα που φτάνει στα ημιτελικά μετά από 6 χρόνια
Με μια ζωγραφιά του Pirlo (6ο φάουλ φέτος) ξεκίνησε το ματς, ένα χαζό γκολ στο 18' συνέβαλε να λήξει 1-1 ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο. Μετά η Juve ξαναπήρε την πρωτοβουλία, και καθάρισε με τον Marchisio (η Uefa όμως δίνει το γκολ ως αυτογκόλ του Umitii) ενώ ο Buffon -που έπιασε το ρεκόρ του Bettega, 482 εμφανίσεις in bianconero- έκανε και πάλι μια μεγάλη απόκρουση. O Tevez έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ αλλά δεν κατάφερε να γευτεί (και να γευτούμε) τη χαρά του. Τώρα, στα ημιτελικά με Sevilla, Benfica και (update) τη Valencia που πήγε, με 3-0, την Basilea στην παράταση όπου νίκησε 5-0.