Κυριακή 2 Μαρτίου 2014

Booom, με Llorente-Tevez η Juve πέρασε στο Meazza

Στο χειρότερο παιχνίδι της σεζόν η Juve κέρδισε 2-0 την καλύτερη φετινή Milan χάρη στους δυο επιθετικούς της και πήγε στους 11 βαθμούς τη διαφορά από τη Roma
Marchisio, Tevez, Lichtsteiner, Llorente και 1-0 στο 44', ένα λεπτό πριν τελειώσει ένα από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα της Juventus φέτος με τον Buffon να σώζει ό,τι έπρεπε να σωθεί (τα υπόλοιπα φρόντισαν να τα χάσουν μόνοι τους οι rossoneri), την ομάδα να παίζει υποτονικά (χάρη και σε μια καλή, την καλύτερη φέτος, Milan) και τα λάθη να γίνονται ακόμα και από όσους δεν μας έχουν συνηθίσει (Barzagli). Μέτριος προς κακός ο Pirlo (που αποδοκιμαζόταν συστηματικά από την εξέδρα), αγνώριστος ο Pogba, με πολλά λάθη ο Bonucci που, τουλάχιστον, έσωσε ένα βέβαιο γκολ αποκρούοντας πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Τέλος πάντων, επιτέλους για μια φορά η Juve εμφανίστηκε κυνική και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της χάρη στο 11ο γκολ του Llorente στο campionato.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια ωραία φάση από τον Tevez αλλά ήταν πάλι ο Pazzini -καλύτερος της Milan μαζί με το Montolivo- που καρδιοχτύπησε τον Buffon ενώ οι rossoneri εξακολουθούσαν να πρεσάρουν ψηλά τη Juve φτάνοντας πρώτοι στη μπάλα και οδηγώντας τους bianconeri στο λάθος... Στο 64' ο κακός σήμερα Pirlo υπέπεσε σε κακό φάουλ και με την κίτρινη κάρτα έχασε το παιχνίδι με τη Fiorentina (επιστρέφει ο Vidal πάντως, που απόψε είδε το ματς παρεά με τον Andrea Agnelli στις εξέδρες). Ευτυχώς που εκεί που η Milan δεν έδειχνε να πέφτει όσο υπολογίζαμε, ήρθε ο αριστουργηματικός κεραυνός του Tevez στο 68' και 0-2: 15ο γκολ του Carlitos, μοναχικού πρώτου σκόρερ του campionato. Οι μεταγραφές του καλοκαιριού έδωσαν τη νίκη στη Juve στο χειρότερο παιχνίδι της! Γι' αυτό χρειάζονται τέτοιοι παίχτες! H ομάδα του Seedorf, πάντως, συνέχισε να προσπαθεί, επιτρέποντας στον Buffon να δείξει πόσο άδικες ήταν οι κριτικές εναντίον του... Αλλά ήταν πάλι η Juve που έφτασε κοντά στο γκολ, στο 83' με τον Pirlo: το φάουλ του έγλειψε την εξωτερική πλευρά της οριζόντιας δοκού και έφυγε άουτ... Και έπειτα, δοκάρι του Pogba στο 87'... Στο 89' ο Osvaldo στη θέση του Llorente για να παίξει τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων. Και αμέσως μετά ο Giovinco στη θέση του Tevez. Δοκάρι του Robinho στις καθυστερήσεις: η Juve παραμένει με 19 γκολ παθητικό.

9η εκτός έδρας νίκη, 69 βαθμοί σε 26 παιχνίδια (22 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα), +11 επί της Roma που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο αλλά με την Parma που έχει συγκομιδή βαθμών επιπέδου Juve... Η Juve είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που έχει τρεις παίχτες με πάνω από 10 γκολ: 11 έβαλε ο Llorente, 15 έβαλε ο Tevez και 11 ο τιμωρημένος απόψε Vidal. Φυσικά, καλύτερη επίθεση με 62 γκολ.

Er aiutino?

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε: στο χθεσινοβραδινό Roma-Inter (0-0), ένα πέναλτυ και ένα πέναλτυ με κόκκινη κάρτα (στο De Rossi για μπουνιά μέσα στην περιοχή -ήδη τον τιμώρησε ο Prandelli αφήνοντας τον εκτός Εθνικής για το φιλικό με την Ισπανία) δεν τα σφύριξε κανείς (μετά, υπήρχαν άλλα δυο, λιγότερο φανερά, για τους γηπεδούχους αλλά, με τη λογική τους, θα ήταν ήδη 0-2). Er aiutino?