Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012

Η Primavera στον τελικό του Viareggio

Την Parma του Fausto Pizzi (παλιού παίχτη της Inter) απέκλεισε η Juve στα ημιτελικά του 64ου Viareggio Cup επικρατώντας με 1-0, σκορ που δεν αποδίδει την πλήρη επικράτηση των μικρών bianconeri. Στον τελικό της Δευτέρας, η Primavera θα βρει τη Roma που απέκλεισε στα πέναλτυ τη Fiorentina.

Ένα δοκάρι του De Silvestro στο 39' και 4-5 καλές ευκαιρίες (με καλύτερη μια κεφαλιά του ίδιου στις καθυστερήσεις και μια ωμιά του Spinazzola στο 40' που υποχρέωσε σε εκτίναξη με τα ακροδάχτυλα τον αντίπαλο τερματοφύλακα) επιβεβαίωσε την πλήρη επικράτηση της Primavera της Juventus επί της Parma στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου ημιτελικού του Viareggio Cup. Η ομάδα του Baroni έκανε το παιχνίδι, κυρίως από τα άκρα, είχε τον έλεγχο του κέντρου αλλά δεν έμπαινε όσο έπρεπε, και μπορούσε, με τη μπάλα στην περιοχή προτιμώντας τα μακρινά σουτ. Καλά στοιχεία από το νεοαποκτηθέντα Ολλανδό Bouy, αποφασιστικός ο τερματοφύλακας Branescu στη μοναδική επικίνδυνη αντεπίθεση της Parma αλλά και πάλι έδειξε κάπως ασταθής στις εξόδους.
Με δυο κραυγαλέες ευκαιρίες του De Silvestro (απόκρουση στη γραμμή στη δεύτερη) ξεκίνησε η επανάληψη. Η Juve είχε ξανά την πρωτοβουλία αλλά οι μικροί της Parma προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν περισσότερο την ταχύτητα τους στις αντεπιθέσεις υποχρεώνοντας τον Branescu σε μια καλή επέμβαση στο 57', Τον μιμήθηκε αμέσως μετά ο αντίπαλος τερματοφύλακας γλυτώνοντας (με τα πόδια) την ομάδα του από σίγουρο γκολ του De Silvestro. O Baroni ενίσχυσε την επίθεση, η Juve αύξησε την πίεση με τον Appelt στη διεύθυνση του παιχνιδιού και τελικά στο 85' απέφυγε την παράταση με τον Spinazzola να σπρώχνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα μετά από έναν από τους λίγους συνδυασμούς όλης της ομάδας (σέντρα του Gouanò, πρώτο σουτ του Chibsah) μέσα στην αντίπαλη περιοχή -ήταν το δεύτερο γκολ του στο τουρνουά. Τεράστια ευκαιρία του Spinazzola στις καθυστερήσεις για το 2-0. Δίκαιη νίκη αλλά η ομάδα πρέπει να βελτιωθεί μέσα στην περιοχή, γεγονός που παραδέχθηκε και ο Baroni στις πρώτες του δηλώσεις μετά το τέλος: "κάναμε πολλά λάθη μπροστά στο τέρμα, νικήσαμε, πάει καλά".

JUVENTUS-PARMA 1-0
Τέρματα: 85' Spinazzola
Κίτρινες κάρτες: 92' Monachello, 93' Addae, 94' Mantovani (P)
Διαιτητής: Maresca (Napoli). Επόπτες: Amato Catello (Castellamare di Stabia), Alessio Curatoli (Napoli)

JUVENTUS: Branescu, Untersee, Goyano, Rubin, Liviero, Chibsah, Appelt, De Silvestro (88' Schiavone), Bouy (63' Margiotta), Spinazzola, Libertazzi (68' Beltrame). Αναπληρωματικοί: Gagliardini, Corticchia, Belfasti, Emmanuello, Garcia, Magnusson.
Προπονητής: Marco Baroni.
PARMA: Gallinetta, Zagnoni, Mantovani, Di Gennaro, Petrini, Adofo, Addae, Bentoglio, Sprocati (78' Malivojevic), Monachello, Pedrinelli (88' Nunes). Αναπληρωματικοί: Anacoura, Yamnaine, Adorni, Sahman, Lemajic, Abbraciante, Dias.
Προπονητής: Fausto Pizzi.
Ευκαιρία για τη Juve να φτάσει Fiorentina, Milan
που έχουν κερδίσει 8 Viareggio έναντι 7 των bianconeri
Την προηγούμενη φορά που Juve, Fiorentina, Roma είχαν φτάσει
στα ημιτελικά, το Viareggio κατέκτησε η Juve του Del Piero...

(Update) Η Juve έχει κατακτήσει το Viareggio άλλες 7 φορές (2010, 2009, 2005, 2004, 2003, 1994 και 1961) ενώ αυτός ήταν ο 17ος ημιτελικός της και η 13η πρόκρισή της στον τελικό.
Τουςς περισσότερους τελικούς στο Viareggio (8) έχει κερδίσει η Fiorentina (τελευταία φορά το 1992) που έχει παίξει ως τώρα 16 τελικούς και 32 ημιτελικούς. Οκτώ (8) νίκες έχει και η Milan (τελευταία το 2001, πρώτη το 1949, στο πρώτο τουρνουά). Από 6 νίκες έχουν το Torino (τελευταία φορά το 1998), η Inter (τελευταία φορά πέρυσι) και η Dukla Praga (τελευταία το 1980), 4 νίκες έχει η Sampdoria, 3 νίκες έχει η Roma (τελευταία το 1991) που έχει παίξει 10 τελικούς και 19 ημιτελικούς. Από 2 νίκες έχουν Atalanta, Genoa, Lanerossi, από μια Bari, Bologna, Brescia, Cesena, Empoli, Juventud, Napoli, Partizan Beograd.
Η Parma, η ομάδα που απέκλεισε σήμερα η Juve έχει παίξει 4 ημιτελικούς (με το σημερινό) και είχε φτάσει μια φορά στον τελικό, to 1996, όπου είχε χάσει από τη Brescia -σε εκείνο τον τελικό έπαιξαν τρεις Παγκόσμιοι Πρωταθλητές του 2006: ο Pirlo (με τη Brescia), και οι Buffon και Barone (με την Parma).
Αξιοσημείωτο και κάτο ακόμα: είναι η δεύτερη φορά που έφτασαν ταυτόχρονα στα ημιτελικά η Juventus, η Fiorentina και η Roma. Η προηγούμενη η φορά ήταν το 1994 και τότε την Coppa Carnevale (όπως είναι γνωστό το Viareggio) σήκωσε η Juventus του Alex Del Piero νικώντας 3-2 στον τελικό τη Fiorentina (η φωτογραφία είναι από τους πανηγυρισμούς εκείνου του τελικού και φιλοξενείται στο site του Del Piero).
Στα πέναλτυ ο άλλος ημιτελικός, Fiorentina-Roma 4-6

Σε εξέλιξη είναι ο άλλος ημιτελικός: η Fiorentina άνοιξε το το σκορ με ένα γκολ από τα αποδυτήρια (ο Zohore στο 1') ενώ στο 30' η Roma έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς το πέναλτυ που κέρδισε απέκρουσε ο τερματοφύλακας των μικρών viola. (update 2) Με την έναρξη της επανάληψης, οι giallorossi ισοφάρισαν (στο 4ο λεπτό με τη Romagnoli) (update 3) αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που είχαν στη συνέχεια και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση (update 4) όπου το σκορ δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες έφτασαν στα πέναλτυ. (update 5) Επικράτησε η Roma με τελικό σκορ 6-4.

Πηγές: Rai Sport, torneoviareggio.it, Vecchiasignora.com, alessandrodelpiero.com