Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

Primavera, τριάρα μέσα στη Genoa

Η Juve 1η με 2 βαθμούς διαφορά επί της Fiorentina και ένα ματς λιγότερο...
Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία της η Primavera: 3-1 μέσα στο γήπεδο της Genoa και μοναχική 1η θέση με ένα ματς λιγότερο για την ομάδα του Marco Baroni που την Τετάρτη παίζει στη Ρώμη το πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά Κυπέλλου με τη Lazio.
Στη Genoa, μια Juve ριζικά διαφορετικά από εκείνη που πριν μια βδομάδα νίκησε τη Siena (μόλις τα 3/11 εκείνης της ομάδας κατέβηκαν στο γήπεδο) προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Spinazzola από βαθιά μπαλιά του Magnusson. Σε δυο λεπτά στην επανάληψη, στο 67' και στο 69', ήρθαν τα δυο επόμενα γκολ των bianconeri: από μπαλιά του Padovan, το 2-0 από τον De Silvestro ενώ το 3-0 έγινε από τον ίδιο το Stefano Padovan, μετά από δοκάρι του Carfora. H Genoa μείωσε αλλά η Juve συνέχισε τις επιθέσεις και είχε δοκάρι με τον Padovan ενώ χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες.
Μετά το νέο στραβοπάτημα της Fiorentina (εντός έδρας 1-1 με Novara), η Juve έμεινε μόνη 1η και μάλιστα με 2 βαθμούς διαφορά (26 έναντι 24) παρ' ότι έχει ένα ματς λιγότερο. Στην 3η θέση με 23 βαθμούς το Livorno (νίκησε 4-3 εκτός έδρας τη Siena ενώ πίσω έμειναν οι υπόλοιποι: χαρακτηριστικά στην 4η θέση είναι Torino και Empoli με 18 βαθμούς.
Giovanissimi: 14-0!

(Update) Έκτη συνεχόμενη νίκη για τους Giovanissimi του Claudio Gabetta που νίκησαν... 14-0 την ουραγό Casale (εφτά γκολ σε κάθε ημίχρονο): 4 γκολ ο Stocco, Curti, Clemenza, Koffi, Pozzebon από δυο, άλλο ένα ο Cabella και ένα αυτογκόλ του Iannuzzo. To επόμενο ματς, στις 17 Δεκεμβρίου στο Cuneo (9ο με 14 βαθμούς). H Juve ανέβηκε στους 31 βαθμούς (45-7 τα γκολ), ένα βαθμό πίσω από το Torino που νίκησε 2-0 στο γήπεδο της Valenzana. Ακολουθεί με 28 βαθμούς η Genoa, που νίκησε 3-0 τη Savona.

Allievi: 2-1 μέσα στη Novara
και 1η θέση μαζί με την Empoli

(Update) Μετά τη νίκη, μεσοβδόμαδα, στο εξ αναβολής ματς μέσα στη Genoa με 1-0 (γκολ του Gerbaudo), οι Allievi του Del Rosso νίκησαν 2-1 και μέσα στη Novara (1-0 με τον Gerbaudo, ισοφάριση και νίκη στο 80' με τον Moncini) παραμένοντας έτσι στην κορυφή με την Empoli που νίκησε 2-0 τη Genoa: 21 βαθμούς για την καθεμία, ακολουθούν με 18 βαθμούς Sampdoria (4-0 τo Sassuolo), Fiorentina (2-2 στην Parma).

Πηγές: Juventus.com, zonacalcio.t