Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2011

Ένας καταπληκτικός 17χρονος τερματοφύλακας στέρησε τη νίκη στη Juventus στο εναρκτήριο ματς του Viareggio

Την εξαιρετική απόδοση του, συμπλήρωσε το catenaccio των Βέλγων της Bruges: 2-2 το τελικό σκορ

(Update) Δηλώσεις του Bucaro και φάσεις

To catenaccio της Bruges και -κυρίως- η καταπληκτική απόδοση του 17χρονου τερματοφύλακα της Bruges, Dhoest κόντεψαν να χαλάσουν το ντεμπούτο της Juventus στο 63o Viareggio Cup: 2-2 αντί για μια ευρύτατη νίκη, ανάλογη των εξαιρετικών ευκαιριών που δημιούργησαν οι μικροί bianconeri.
Οι Βέλγοι έφτασαν στο γκολ (ένα ανά ημίχρονο) με τον Deschilder στις μοναδικές φάσεις που δημιούργησαν: στο πρώτο ημίχρονο -που η Juve δεν έπαιξε καλά, ήταν φλύαρη- κέρδισαν πέναλτυ, στο δεύτερο σκόραραν στη μοναδική αντεπίθεση που τους επέτρεψε να περάσουν τη σέντρα (η δεύτερη ήταν στο 90')! Η Juve έχασε ένα πέναλτυ με τον Giannetti στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη, μετά την είσοδο του Libertazzi και του Margiotta, η ομάδα του Bucaro "πάτησε" τη Bruges: ο Giannetti (ιδίως) αλλά και οι Spinazzola και Margiotta είδαν τον Βέλγο τερματοφύλακα Dhoest να τους στερεί την ισοφάριση με καταπληκτικές αποκρούσεις. Και εκεί που η Juve πίεζε ασφυκτικά, μοναδική αντεπίθεση, σέντρα από αριστερά, κεφαλιά και 0-2... Τελικά η πολιορκία απέδωσε δυο πέναλτυ: το ένα σε χέρι αμυντικού και το άλλο σε ανατροπή του Romano (του ίδιου που είχε κερδίσει το πρώτο πέναλτυ): το 1-2 έκανε ο Libertazzi, το 2-2 ο Giannetti. Στις καθυστερήσεις ο Βέλγος τερματοφύλακας στέρησε τη νίκη από τους μικρούς bianconeri βγάζοντας τη μπάλα κυριολεκτικά μέσα από το τέρμα.

JUVENTUS-BRUGES 2-2
Τέρματα: 72' πεν. Libertazzi, 87' πεν. Giannetti - 18' πεν., 60' Deschilder
Κίτρινες κάρτες: Buchel (J), Kuzmicki (B).
Διαιτητής: Stefanini (Prato)

JUVENTUS: Costantino, Romano, Camilleri, Di Dio, Liviero, Corticchia (46' Margiotta), Schiavone, Buchel, De Silvestro (46' Libertazzi), Spinazzola (62' Ruggiero), Giannetti. Aναπληρωματικοί: Di Salvia, Carfora, Belfasti, Esposito, Belcastro, Ilari.
Προπονητής: Bucaro.
BRUGES: Dhoest, De Cuyper, Kuzmicki, Vansteenkiste, Vanwildemeersch, Savaete, Deschilder (77' Lambreghts), Van Acke, Gano (54' Vandenheede), Lestienne (83' Vandewalle). Aναπληρωματικοί: Maes, Christiaens, Van Belle, Vanneste, De Feyter, Schaessens.
Προπονητής: Keirsmaekers.
Ο Chiellini διάβασε τον όρκο

Πριν το παιχνίδι με το οποίο ξεκίνησε επίσημα το διεθνές τουρνουά στο οποίο παιζουν παίχτες γεννηθέντες μεταξύ 1991-1994, ο Giorgio Chiellini διάβασε τον όρκο του τουρνουά. Το παιχνίδι παρακολούθησε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Cesare Prandelli, o Giancarlo Antognoni, Παγκόσμιος Πρωταθλητής το '82 και "σημαία" της Fiorentina, και μέλη των τεχνικών τιμ "μικρών" Εθνικών Ιταλίας.
To επόμενο ματς της Juventus είναι την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου στις 18.00 (ώρα Ελλάδας) κατά της Varese που νωρίτερα σήμερα κέρδισε με 4-1 (δυο γκολ ο De Luca) την L.I.A.C New York την οποία η Juve θα συναντήσει την Παρασκευή, 25 του μήνα, στις 16.00 (ώρα Ελλάδας).

Πηγές: Rai, Juventus.com, torneoviareggio.it