Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010

Με τριάρα έκλεισε το 2010 η Primavera

Ανατρέποντας δυο φορές το σε βάρος της σκορ, η Primavera έκλεισε χθες Σάββατο κατά τον καλύτερο τρόπο το 2010: 3-2 επί του Sassuolo, ομάδας αποκάλυψης του πρώτου μέρους της σεζόν και 2η θέση στο πρωτάθλημα με 25 βαθμούς έναντι των 26 της Fiorentina, που έχει ένα ματς λιγότερο.
Το παιχνίδι ήταν 1-1 στο 5' καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτυ το οποίο κέρδισε ο Vignali από τον Belfasti και το εκτέλεσε ο ίδιος. Άμεση ισοφάριση από τον Giannetti από σέντρα του Romano. Οι νεαροί bianconeri κυριάρχησαν αλλά ο τερματοφύλας του Sassuolo, Della Corte και το οριζόντιο δοκάρι τους στέρησαν δυο φορές το γκολ στον Margiotta και μια στον De Paola. Και σα να μην έφτανε, με προσωπική ενέργεια ο Vignali έκανε το σκορ 1-2... Με την έναρξη της επανάληψης, ο Bucaro άλλαξε: έξω ο Camillieri (που ερχόταν από την ταλαιπωρία του χιονιά στο Πόζναν) και ο Belcastro, μέσα Carfora, Del Silvestro και άμεση ισοφάριση από το νεαρό Boniperti. Στο 59' και άλλο δοκάρι για τη Juve που είδε την τύχη να της χαμογελά τρία λεπτά μετά όταν ο Giannetti σημείωσε το δεύτερο γκολ του δίνοντας στην ομάδα τη νίκη με 3-2, ένα σκορ που θα μπορούσε να διευρυνθεί από τους Boniperti και Giannetti.
Δυο δοκάρια σταμάτησαν τους Allievi στο 1-1

Οι Allievi του Guidoni σταμάτησαν σήμερα στο Cagliari το νικηφόρο σερί τους όπου μάλιστα κινδύνεψαν να χάσουν καθώς οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 1', οι juventini είχαν δυο δοκάρια (με Padovan και Mattiello) και τελικά βρήκαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις με τον Penna. Την Τετάρτη οι "μαθητές" παίζουν στο Juventus Center το εξ αναβολής (λόγω χιονοπτώσεων) ματς με τη Savona.
Πεντάρα από τους Giovanissimi

Συνεχίζουν να φορτώνουν γκολ τους αντιπάλους τους οι Giovanissimi του Gabetta: μετά το εκτός έδρας 4-0 της προηγούμενης βδομάδας, οι "νεότατοι" bianconeri κέρδισαν σήμερα με 5-0 τους συνομηλίκους τους της Pro Vercelli: δυο γκολ ο Pira, από ένα Giannarelli, Varetto και Tahiraj. Την επόμενη βδομάδα η Juventus παίζει στο γήπεδο της Varese και κλίνει το 2010 σε δυο εβδομάδες υποδεχόμενη τη Valenzana.

Πηγές: Juventus.com, zonacalcio.it