Τρίτη 19 Μαΐου 2009

19 Μαϊου 1993, 3ο Uefa με 3-0 επί της Borussia Dortmund

Λίγες ώρες μετά την ανάληψη της ομάδας από μια δόξα της, τον Ciro Ferrara (αναλυτικά εδώ) ξημερώνει (άλλη) μια ιστορική επέτειος για τη Madama: μετά το 3-1 του πρώτου ματς μέσα στη Γερμανία (αναλυτικά, το ματς και η πορεία της ομάδας, εδώ), ο επαναληπτικός της 19ης Μαϊου 1993 στο Τορίνο ήταν η αναγκαία τυπική διαδικασία που θα οδηγούσε τη Juventus στην κατάκτηση του 3ου της Κύπελλο Uefa.

Τα γκολ του 3-0 από το Dino Baggio και τον Moeller

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5' από έναν από τους πρωταγωνιστές της ευρωπαϊκής σεζόν της Juventus του Trapattoni: τον Dino Baggio που μπήκε στην περιοχή μετά από ένα πανέξυπνο τακουνάκι του Vialli. Τα υπόλοιπα ήταν αποτέλεσμα ενός πολύ ωραίου σουτ. Όπως πολύ όμορφο ήταν και το σουτ του Roberto Baggio λίγο μετά, αφού άδειασε τη μισή άμυνα -δυστυχώς δεν σκόραρε... Το έκανε ξανά το Dino Baggio Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο (2-0)... Στην επανάληψη, αφού ο Peruzzi έσβησε τις ελπίδες των Γερμανών να μειώσουν το σκορ, ήρθε άλλο ένα υπέροχο τακουνάκι μέσα στην περιοχή (από τον Roberto Baggio αυτή τη φορά) που έδωσε στον Moeller την ευκαιρία για το καθαρό 3-0. Το Κύπελλο γινόταν ξανά δικό μας!

JUVENTUS-BORUSSIA DORTMUND 3-0
Τέρματα: 5', 42' D.Baggio, 67' Moeller
Κϊτρινες κάρτες: De Marchi, Galia (J) - Zelic (BD)
Διαιτητής: Blankenstein (Ολλανδία)

JUVENTUS: Peruzzi, Carrera, Torricelli (68' Di Canio), De Marchi, Kohler, Julio Cesar, Galia, D. Baggio, Vialli (82' Ravanelli), R. Baggio, Moeller
BORUSSIA DORTMUND: Klos, Reinhardt, Schmidt, Schulz, Zelic, Poschner, Reuter (68' Lusch), Karl, Sippel, M.Rummenigge (43' Franck), Mill