Τετάρτη 21 Ιανουαρίου 2009

Sampdoria-Inter ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου. Αποκλείστηκαν Udinese,Roma. Lazio-Juventus ο δεύτερος ημιτελικός

Sampdoria-Inter θα είναι ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου Ιταλίας που βγήκε από τα σημερινά προημιτελικά όπου η Sampdoria απέκλεισε την Udinese (με πρωταγωνιστή το νεοαποκτηθέντα από τη Fiorentina Pazzini και τον αναπληρωματικό του Buffon στη Serie B, Antonio Mirante που στα πέναλτυ απέκρουσε τις εκτελέσεις των D'Agostino και Pepe) ενώ η Inter απέκλεισε τη Roma με γκολ του Adriano και του Ibrahimovic, ο οποίος απάντησε άμεσα στη στιγμιαία ισοφάριση του Taddei... H Roma έχει παράπονα από τη διαιτησία του Orsati: οφσάιντ του Samuel στο γκολ του Ibrahimovic που πάντως διεκδίκησε ένα πέναλτυ, όπως και ο Vucinic για τη Roma.

Η Roma διαμαρτύρεται για
τα φαλτσοσφυρίγματα υπέρ της Inter

(update) Η πρόεδρος της Roma, Rosella Sensi δήλωσε στο "Roma Channel": "είμαι πικραμένη για τα προφανή διαιτητικά λάθη, στην ομάδα της Inter δεν είναι χρήσιμο να κερδίζει με αυτό τον τρόπο"... (update 22/1) Είναι χαρακτηριστικό το πρωτοσέλιδο της "Corriere dello Sport" της επομένης: "καταστρέφουν και το Κύπελλο. Διαιτητής και επόπτες επιδρούν περισσότερο από Adriano, Taddei και Ibra"...
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

• Udinese-Sampdoria 2-5 στα πέναλτυ (1-1 το ματς: 63' πεν. Di Natale - 55' Pazzini)
  • Inter-Roma 2-1 (1o' Adriano, 62' Ibrahimovic - 61' Taddei)
Lazio-Juventus ο δεύτερος ημιτελικός

(Update 22/1, 23:55)
Στον τρίτο προημιτελικό η Lazio απέκλεισε την Torino η οποία προηγήθηκε στο ημίχρονο με το Natali αλλά οι γηπεδούχοι με τρια γκολ στην επανάληψη (Pandev, Mauri, Rocchi) πήραν τη νίκη-πρόκριση και θα αντιμετωπίσουν το νικητή του Juventus-Napoli που θα παιχτεί στις 4 Φεβρουαρίου. (Update 5/2) Μετά από 120' παιχνιδιού που έληξε 0-0, η Juventus πήρε την πρόκριση στα πέναλτυ (4-3 στα 6).
Τα ημιτελικά του Κυπέλλου προγραμματίζονται για τις 4 Μαρτίου (η ρεβάνς στις 22) και ο τελικός για τις 13 Μαϊου 2009.