Τετάρτη 27 Αυγούστου 2008

Όλα τα αποτελέσματα της Juventus το καλοκαίρι σε φιλικά και Champions League

Με το παραδοσιακό οικογενειακό φιλικό της Juventus A με τη Juventus B στη Villar Perosa, έκλεισε η περίοδος της θερινής προετοιμασίας -στην οποία παρενεβλήθησαν τα δυο νικηφόρα παιχνίδια που οδήγησαν τη Juve στους Ομίλους του Champions League. Καθώς από τις 31 Αυγούστου ξεκινά το πρωτάθλημα και έπεται το Champions League, ας δούμε τα πλήρη αποτελέσματα της Juventus στο "ποδόσφαιρο του καλοκαιριού":

Το πρώτο ημίχρονο του Juventus A-Juventus B 8-0 (23 Αυγούστου) με 3 γκολ του Pasquato

Το δεύτερο ημίχρονο του Juventus A-Juventus B 8-0 με τρία γκολ του Pasquato και άλλα δυο του Amauri.

Στατιστικά

15 ματς: 7 νίκες, 5 ισοπαλίες, 3 ήττες.
Σκόρερ του καλοκαιριού: Iaquinta (4, όλα με αντιπάλους ομάδες Serie A και ξένων πρωταθλημάτων), Amauri (10, τα 3 με αντιπάλους ομάδες Serie A και ξένων πρωταθλημάτων), Trezeguet (2, με αντιπάλους ομάδες Serie A και ξένων πρωταθλημάτων), Marchionni (1), Camoranesi (1) Chiellini (1), Del Piero (1), Legrottaglie (1), Pasquato (8, ένα με αντίπαλο ομάδα της Serie A), Esposito (1).
Στο διάστημα αυτό κάποιοι παίχτες της Juve (Buffon, Legrottaglie, Camoranesi, Del Piero, Iaquinta) έπαιξαν και ένα διεθνές φιλικό ματς (Italia-Austria 2-2) ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε τη συμβολή των πιτσιρικάδων της Ολυμπιακής ομάδας της Ιταλίας, Giovinco (έβαλε και γκολ), De Ceglie, Marchisio στην πορεία της Εθνικής Ιταλία στο Πεκίνο 2008.