Κυριακή 10 Αυγούστου 2008

Italia-Korea Republic 3-0. Η πρόκριση κατακτήθηκε

Δεύτερη νίκη, πάλι με 3-0 όπως και στο πρώτο ματς, και η Ιταλία χρειάζεται πλέον μόνον μια ισοπαλία στο τελευταίο παιχνίδι της στον πρώτο γύρο με το Καμερούν (που νίκησε 1-0 την Ονδούρα) για να προκριθεί πρώτη και να αποφύγει τη Βραζιλία -πιθανότερος αντίπαλός της θα είναι το Βέλγιο που νικώντας 2-0 την Κίνα βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Γ' Ομίλου πίσω από Ronaldinho & Co.

Έχοντας απέναντι τον κακό τους δαίμονα το 1966 και το 2002, οι azzurri ξεκίνησαν επιθετικά και στο 16' ήρθε το 1-0 από τον G.Rossi που μάζεψε τη μπάλα από απόκρουση σε σουτ του Rocchi και ανάμεσα σε δυο αντιπάλους σκόραρε. Στο 32' το 2-0 από τον Rocchi, τον μόνο εκτός ορίου ηλικίας της ομάδας. Ο capitano της Lazio "εκτέλεσε" τον Jung έχοντας πάρει εξαιρετική άσιστ από τον Motta που μπήκε από τα πλάγια. Οριζόντιο δοκάρι στο 43' για τους ασιάτες αλλά στο επόμενο λεπτό ο Rossi ντρίμπλαρε δυο αντιπάλους και εξαπέλυσε σουτ που για ελάχιστα βγήκε άουτ. Καλός στο πρώτο ημίχρονο ο Criscito που έπαιξε αριστερά στη θέση του De Ceglie που έμεινε στον πάγκο για λόγους τακτικής.
Καλός και ο Giovinco που με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Rocchi, εκείνος έκοψε για τον Rossi, σουτ και η μπάλα πάλι ελάχιστα άουτ. Στο 54' ο αυστριακός διαιτητής δεν είδε έναν Κορεάτη που εν ψυχρώ χτύπησε τον Giovinco στο πρόσωπο κι έτσι οι ασιάτες συνέχισαν να παίζουν με έντεκα παίχτες (και να μαζεύουν κίτρινες κάρτες στην προσπάθειά τους να συγκρατήσουν τους azzurri που κατέβαιναν ταχύτατοι από τα πλάγια). Πρώτη αλλαγή για τον Casiraghi στο 57': έστειλε τον Rocchi να ξεκουραστεί και έβαλε μέσα τον Acquafresca που στο 90' έφυγε μόνος στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έκοψε στ' αριστερά του στον Montolivo που πρώτα σούταρε στο δοκάρι και στην επιστροφή της μπάλας βρήκε τα δίχτυα με ένα γκολ : 3-0. Χαμένες ευκαιρίες για τον Giovinco στο 59', όταν το απευθείας χτύπημα φάουλ του από τα πλάγια αποκρούστηκε κόρνερ λίγο πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος, και στο 72' που ανάμεσα σε δυο αμυντικούς δεν μπόρεσε να κοντρολάρει καλά και να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Τέλος καλό όλα καλά για την ομάδα του Casiraghi που περιμένει πλέον μόνον τις ιατρικές εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί αύριο στο Πεκίνο ο Claudio Marchisio για να ξέρει αν θα παραμείνει στην Κίνα ο μέσος της Juventus ή θα χρειαστεί να καλέσει κάποιον από τους αναπληρωτές.
Μετά το τέλος της δεύτερης αγωνιστικής, η Ιταλία παραμένει επικεφαλής του Δ' Ομίλου με 6 βαθμούς (και 6-0 τέρματα), ακολουθεί με 4 το Καμερούν, 1 η Κορέα και κανέναν η Ονδούρα. Στους άλλους Ομίλους, έχουν κερδίσει ήδη την πρόκριση η Αργεντινή και η Βραζιλία (αποτελέσματα, βαθμολογίες όλων των Ομίλων εδώ).

ITALIA-KOREA REPUBLIC 3-0
Τέρματα: 16' G.Rossi, 32' Rocchi, 91' Montolivo
Κίτρινες κάρτες: Kang, Kim Jung, Oh (K)
Διαιτητής: Einwaller (Αυστρία)

ITALIA: Viviano, Motta, Bocchetti, Coda, Criscito, Montolivo, Cigarini, Nocerino, Rossi (81' Dessena), Giovinco (76' Abate), Rocchi (57' Acquafresca).

KOREA REPUBLIC: Jung, Shin Kwang, Kim Jin, Kang, Kim Dong, Lee Chung, Ki, Kim Jung, Kim Seung, Park Chu, Shin Young