Τετάρτη 23 Ιουλίου 2008

Brondby-Juventus 1-2 με Amauri και Iaquinta

Με το δεξί (των Amauri και Iaquinta) ξεκίνησε τα διεθνή φιλικά της η Juventus επικρατώντας μέσα στη Κοπεγχάγη με 2-1 επί της Brondby και μάλιστα την ώρα που, σημαδιακά, παιζόταν τα ματς του πρώτου γύρου για τα προκριματικά του Champions League.
Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Amauri στο 34' από ψιλοκρεμαστή μπαλιά του Molinaro. O Iaquinta έκανε το 2-0 στο 42' με προσωπική ενέργεια. Ο Ranieri στο πρώτο ημίχρονο χρησιμοποίησε μια πιο γερή ενδεκάδα, με βάση τους παίχτες που είχε διαθέσιμους, με τους Salihamidzic, Zanetti (σημείο αναφοράς), Ekdal (καλός και πάλι) και Nedved στο κέντρο, Zebina, Mellberg, Legrottaglie και Molinaro στην άμυνα και τον Buffon κάτω από τα δοκάρια ο οποίος, παρά τις επιθετικές εξάρσεις των Δανών δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια σημαντική επέμβαση. Οι Amauri και Iaquinta έδωσαν πάλι καλά δείγματα γραφής και συνεννόησης, όπως στο φιλικό με τη Mezzocorona.

Τα γκολ του Amauri και του Iaquinta

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ranieri έβγαλε τους δυο σκόρερ και τον Zebina και πέρασε στην ενδεκάδα τους Trezeguet, Grygera και το νεαρό Fausto Rossi της Ελπίδων (Primavera) της Juventus που άφησε καλές εντυπώσεις. Στο 56' οι γηπεδούχοι, που άλλαξαν σχεδόν τη μισή ενδεκάδα, μείωσαν με πέναλτυ του Alexander Farnerud ενώ είχαν και δυο δοκάρια (λίγο πριν και λίγο μετά το γκολ). Δεύτερος γύρος αλλαγών 30' πριν το τέλος για να αντικαταστήσουν, o Chimenti τον Buffon και οι Chiellini και Simone Esposito (επίσης της Primavera) τους Legrottaglie και Nedved. Η Juventus συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία δημιουργώντας ευκαιρίες με τον Trezeguet -με την επίκληση ενός ανύπαρκτου οφσάιντ, δεν του δόθηκε η δυνατότητα να γράψει το 3-1- και τον F.Rossi αλλά στα τελευταία λεπτά βγήκαν μπροστά οι γηπεδούχοι που είναι σε καλύτερη φυσική κατάσταση καθώς στη Δανία ξεκίνησε το πρωτάθλημα. Λίγο πριν τη λήξη, ο Ranieri έδωσε λίγα λεπτά παιχνιδιού στους Ariaudi και Sissoko -η επανεμφάνιση του δυνατού μέσου από το Μαλί που προερχόταν από τραυματισμό ήταν η άλλη πολύ καλή είδηση της βραδιάς!
Τώρα, το Σάββατο μας περιμένει ένα πιο γερό τεστ, στο Dortmund με μια παλιά γνωστή από τα ευρωπαϊκά Κύπελλα: τη Borussia που απόψε σήκωσε το Γερμανικό SuperCup νικώντας τη Bayern Munich με το ίδιο σκορ που κέρδισε και η Juve: 2-1 (2-0 στο ημίχρονο)... O Ranieri προνήγγειλε ότι θα χρησιμοποιήσει, έστω για λίγο, τους Camoranesi και Del Piero.